Vo všeobecnosti možno povedať, že geológ skúma Zem, jej zloženie, históriu, procesy, ktoré ju formovali a formujú. Geológovia sa snažia o pochopenie našej planéty, pretože čím lepšie poznáme Zem, udalosti a procesy, ktoré ju ovplyvnili v minulosti, tým skôr a lepšie môžeme identifikovať aký budú mať podobné procesy a udalosti vplyv na našu budúcnosť.
Napríklad, geológovia skúmajú množstvo procesov, ktoré prebiehajú na zemskom povrchu aj pod ním, teda sa zameriavajú aj na zosuvy, zemetrasenia, záplavy a vulkanické erupcie. To sú procesy, ktoré môžu spôsobiť veľké škody a dokonca ohrozovať ľudské životy. Geológovia vytvárajú mapy záplavových území, či zosuvných území, kde sú vyznačené oblasti,
kde už došlo k záplavám alebo zosuvom, ale zároveň obsahujú informácie aj o územiach, ktoré môžu tieto procesy výrazne ovplyvniť v budúcnosti. Takéto mapy a informáciu sú nevyhnutnou súčasťou ďalšieho rozvoja miest a obcí.
Geológovia študujú horniny a minerály zemskej kôry. Ľudia využívajú tento "zemský materiál" každodenne. Využívame ropu, kovy, vodu...
Geológovia sa zameriavajú na lokalizáciu hornín, ktoré obsahujú rôzne kovy, pomáhajú pri plánovaní banských prevádzok (podzemných baní, aj lomov),
tiež pracujú na metódach separácie úžitkových minerálov z hornín. Rovnako sa podieľajú na lokalizácii a ťažbe ropy, zemného plynu, vodu, či iných využívaných surovín.
Často diskutovanou otázkou dneška sú klimatické zmeny, ktoré na Zemi prebiehajú. Geológovia prispievajú svojim výskumom aj v tejto oblasti. Získavajú informácie z geologických záznamov o klimatických zmenách v histórii Zeme, ktoré nám môžu pomôcť pochopiť, aké môže mať súčasná zmena klímy následky.
Geológia je pravdepodobne jednou z najdiverzifikovanejších vied. Ak sa chcete stať geológom môžete sa špecializovať vo veľkom množstve geologických odborov:
Ložisková a ekonomickú geológia: zaoberá sa vyhľadávaním a prieskumov ložísk nerastných surovín a hodnotením ich ekonomických prínosov.
Geochémia: skúma chemické zloženie Zeme: obsah, distribúciu a migračné procesy chemických prvkov a ich izotopov z zemskej kôre a aj ich previazanosť s atmosférou, hydrosférou a biosférou.
Geochronológia: zisťuje absolútny vek hornín, procesov, ktoré viedli k ich vzniku a vek rôznych udalostí (napr. dopadov meteoritov). Využíva rôzne spôsoby datovania, napr. rádiometrickú geochronológiu.
Geomorfológia: študuje a klasifikuje reliéf zemského povrchu, súše a morského dna, zaoberá sa ich vzťahmi, posudzuje ich z hľadiska vzájomných interakcií endogénnych a exogénnych procesov, ktoré ich vytvorili, v čase a priestore.
Hydrogeológia: sa zaoberá správaním podzemných vôd v geologickom prostredí, skúma vzájomný vzťah medzi pôdou, povrchovou vodou, podzemnou vodou a životným prostredím.
Petrografia: zaoberá sa stavbou hornín, ich minerálnym zložením, ich štruktúrou a textúrou, zároveň tieto horniny klasifikuje.
Geológia oceánov: zaoberá sa štúdiom dna morí a oceánov, ktoré zahrňuje geofyzikálny, geochemický a paleontologický výskum oceánskeho dna a pobrežných morí.
Paleoklimatológia: skúma klímu a jej zmeny v histórii Zeme, používa pri tom nepriame dáta ako sú: záznam ľadových pokrývok, oceánske sedimenty, letokruhy stromov, či prírastkové čiary fosílnych lastúrnikov a koralov a iné. Využíva princíp aktualizmu, ktorý predpokladá, že spojitosť medzi prejavmi klímy a rôznymi geologickými javmi bola v geologickej histórii veľmi podobná ako v súčasnosti.
Paleontológia: veda o vývoji života na Zemi, skúma fosílie (skameneliny dávnych rastlín a živočíchov, alebo stopy po ich živote), ktoré sa zachovali v horninách. Tieto zbiera, popisuje a klasifikuje.
Pedológia: študuje pôdy a ich vznik, klasifikuje ich a zaoberá sa ich fyzikálnymi, chemickými a biologickými vlastnosťami.
Naftová geológia: je aplikovaná veda, predmetom jej štúdia je pôvod, výskyt, pohyb, akumulácia a ťažba uhľovodíkových palív. Využíva poznatky mnohých geologických disciplín.
Sedimetológia: sa zaoberá charakteristikou sedimentov, sedimentačnými procesmi a sedimentačnými bazénmi, teda prostredím, kde sa sedimentárne horniny vytvárajú.
Štruktúrna geológia: zaoberá sa skúmaním, popisom a klasifikáciou druhotných štruktúr v horninách ako sú vrásy, zlomy, foliácie a pod.
Vulkanológia: je časť geológie, ktorá sa zaoberá sopkami – ich stavbou, javmi, ktoré prebiehajú pri sopečných erupciách, a predmetom jej záujmu sú aj produkty vulkanizmu: skúma zloženie a vznik lávy, pyroklastík, sopečných hornín a pod.
Inžinierska geológia: aplikuje poznatky o geologických procesoch pri riešení praktických problémov (napr. pri projektovaní a realizácii stavieb, pri sanácii zosuvov, pri predikcii zosuvov a pod.), je orientovaná na štúdium zmien v najvyššej časti zemskej kôry, najmä na tú jej časť, kde sa realizuje stavebná činnosť.
Environmentálna geológia: sa zaoberá geologickými podmienkami existencie a rozvoja ľudskej spoločnosti a jej spätných vplyvov na geologické prostredie. Má interdisciplinárne postavenie na rozhraní inžinierskej a ložiskovej geológie a environmentalistiky. Zaoberá sa najmä skúmaním a vyhľadávaním geopotenciálov a geobariér.
Pre koho môže geológ pracovať?
Geológovia môžu pracovať v rôznych odvetviach, napríklad v geologicko-prieskumných firmách, v ťažobných spoločnostiach, v stavebných firmách, v oblasti ochrany životného prostredia,
vo vládnych agentúrach, neziskových organizáciách, na univerzitách, vo vedeckých ústavoch. Mnoho geológov trávi veľkú časť svojho pracovného času v terénne, iní ho môžu pracovať v laboratóriách, kanceláriách, či triedach. Geológovia nemajú problém nájsť si prácu, ak sú ochotný sa presťahovať na miesto, kde je práca dostupná. V súčasnej situácii to znamená najmä za hranice Slovenska.
Informácie o možnosti zamestnať sa v zahraničí môžete nájsť napríklad aj na týchto stránkach:
Niekoľko príkladov štátnych organizácii na Slovensku, kde sa môže geológ zamestnať:
Štátny geologický ústav Dionýza Štúra
Slovenská akadémia vied – Geologický ústav
Univerzita Komenského v Bratislave – Prírodovedecká fakulta
Technická univerzita v Košiciach – fakulta BERG
Ministerstvo životného prostredia SR
Rôzne ťažobné organizácie:
Eurovia - Kameňolomy, s.r.o., Košice
Nafta a.s., Gbely
Kameňolomy, s.r.o., Nové Mesto nad Váhom
Baňa Čáry, a.s., Čáry
Carmeuse Slovakia, s.r.o., Slavec
VSK Pro - Zeo, s.r.o., Košice, VSK Mineral s.r.o., Košice , VSK Mining s.r.o., Košice
Slovenská banská, spol. s r.o., Hodruša - Hámre
IS-Lom s.r.o., Maglovec, Košice
Hornonitrianske bane Prievidza, a.s.
Slovenské magnezitové závody, a.s. Jelšava
a iné...
Geologicko-prieskumné firmy:
PROGEO spol. s r.o.
AG-E, s.r.o.
GEOPOL PREŠOV, s.r.o.
HS - Ingreal, a.s., Košice
Geospektrum, s.r.o., Bratislava
Geocomplex, a.s., Bratislava
Ingeo, a.s., Žilina
Geokontakt, s.r.o., Košice
Slovzeolit spol. s r.o. Spišská Nová Ves
Geo Slovakia, s.r.o., Košice
Kremnica Gold, s.r.o., Kremnica
Montana Košice, spol. s r.o.
a iné...
Pravdaže, vyštudovaný geológ môže vykonávať geologický výskum aj samostatne a založiť si vlastnú firmu, avšak musí splniť dve podmienky: ukončiť vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v príslušnom odbore a získať
tri roky praxe v tomto odbore. Následne je potrebné získať oprávnenie, ktoré vydáva Ministerstvo životného prostredia SR.
Foto: internet - en.wikipedia.org/wiki/geology, majorsandcareers.ncsu.edu/major/geology